İçeriğe geç

MySQL Veritabanı Yedeği Güvenli Olarak Nasıl Alınır?

Last updated on 21 Aralık 2018

MySQL veritabanı yedeğini almanın en kolay yolu mysqldump komutunu kullanmaktır. Yedekleme işlemini otomatik hale getirmek için ise crontab kullanabiliriz. Bu işlem için ise genellikle crontab’a aşağıdaki komutu ekleriz.

Burada mysqldump komutuna şifreyi -p parametresi ile geçiyoruz. Bu şekilde komut çalışırken giriş yapmış herhangi bir kullanıcı ps aux komutu ile işlem tablosuna bakarak şifreyi görebilir. Buradaki hata girdisine verilmiş cevabı da okuyabilirsiniz.

Çözüm olarak öncelikle yedek alacağınız kullanıcının şifresini aşağıdaki formatta bir dosyaya kayıt ediyoruz.

Dosyayı /root/mysqldump.cnf olarak kayıt edebilirsiniz. Aşağıdaki komut ile dosyayı sadece root kullanıcısının okuyabileceği şekilde yetkilerini ayarlıyoruz.

[bash]chmod 400 /var/mysqldump.cnf[/bash]

crontab‘a eklediğimiz komutu aşağıdaki şekilde değiştiriyoruz. –defaults-extra-file parametresi ilk parametre olması gerekiyor.

MySQL veritabanı yedeklerinizi alırken root kullanıcı kullanmak yerine yetkileri kısıtlanmış bir kullanıcı oluşturup onu kullanmanız daha güvenli olacaktır. Bunun için MySQL sunucusuna bağlanarak aşağıdaki şekilde kullanıcıyı oluşturup yedekleme için gerekli yetkileri verebilirsiniz.

Bununla birlikte crontab komutumuzu aşağıdaki şekilde değiştirmemiz gerekiyor.

Tarih:Linux

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir